Топ Новини

"Нафтогаз" у листі Ставицькому поскаржився на надмірний імпорт російського газу Фірташем

23 квітня 2013 в 20:05

"Нафтогаз" просить Кабмін визначити НАК як імпортера російського газу: або залишити його єдиним ипортером, або дозволити знизити обсяги закупівлі газу в "Газпрому". В іншому випадку "Нафтогаз" просить Кабмін урізати імпорт російського газу приватними компаніями або ухвалити рішення про припинення чинного контракту з "Газпромом".

< >
naftogas_znua.jpg < >
Фото Андрей Товстыженко, ZN.UA

НАК "Нафтогаз України" стурбована зростанням імпорту російського природного газу в країну комерційними структурами і побоюється виставлення "Газпромом" чергових мільярдних штрафних санкцій за недобір газу відповідно до своїх контрактних зобов'язань.

Про це йдеться у листі глави "Нафтогазу" Євгена Бакуліна до міністра енергетики і вугільної промисловості Едуарда Ставицького, текст якого наводить "Економічна правда".

На оприлюднених копіях документів є підпис глави правління "Нафтогазу", проте не видно печатки і дати. Підтверджень або спростувань достовірності документа від прес-служб НАК "Нафтогаз України", Міненерговугілля і віце-прем'єра, який займається ПЕК поки не надходило.

"Так, починаючи з лютого поточного року без узгодження з компанією і без підписання відповідних доповнень щодо скорочення постачань за контрактом (купівлі-продажу газу від 19 січня 2009 року - ред.) з території Росії надходить імпортований природний газ через компанію Ostchem Gas Trading AG (Швейцарія) в місячних обсягах, які практично повністю покривають потреби в імпортованому газові промислових споживачів України", - говориться в листі.

У НАК зазначають, що до компанії також надходять прохання прийняти в ГТС газ для використання його українськими підприємствами і від інших комерційних структур, в т.ч. від ДТЕК, RWE та інших.

"Це фактично змушує компанію скорочувати відбір газу за контрактом (про що неодноразово був сповіщений "Газпром") у зв'язку з неможливістю його подальшої реалізації на ринку України промисловим споживачам. У перспективі подальше скорочення відбору газу приведе до ризику повторення ситуації, яка склалася з поставками в 2012 році, і виписки відповідного рахунку від ВАТ "Газпром" на оплату неовідібраних протягом року обсягів газу", - підкреслюється в листі.

- Закупівлі російського газу в 2013 році скорочено у вісім разів

- Експерти здивовані, що "Нафтогаз" попросив допомоги в Фірташа з постачання газу

В "Нафтогазі" зазначають, що чинне законодавство України передбачає лібералізацію газового ринку країни і, як наслідок, імпорт у країну газу іншими суб'єктами господарювання, вільний доступ до української газотранспортної системи.

"Компанія змушена проводити оплату або переузгодження розрахунків, що надаються ВАТ "Газпром", і як суб'єкт, який відповідає за формування річного й місячного балансів газу, вносити обсяги імпортованого природного газу, що надходить за іншими контрактами в щомісячний розрахунковий баланс. Це призводить до того, що, маючи в балансі надходження імпортованого газу через інших постачальників, компанія в березні повністю відмовилася від отримання газу від ВАТ "Газпром" за контрактом", - говориться в листі.

При цьому імпорт природного газу в Україну з боку Росії в 2013 році і попередніх роках, який поставляється українським промспоживачам, здійснюється іншими суб'єктами господарювання за контрактами з "Газпромом" (ТОВ "Газпромекспорт").

Тим не менш, "Нафтогаз" не може досягти домовленості з "Газпромом" про зміну умов контракту в частині закуповуваних їм обсягів газу і його цінових параметрів.

"У сформованій ситуації компанія звертається до Вас з проханням на урядовому рівні під час переговорів з російською стороною вирішити питання щодо підтвердження статусу НАК "Нафтогаз України" як єдиного імпортера всього газу, що поставляється для споживачів України з території Росії, або знизити обсяги закупівлі природного газу, який надходить від ВАТ "Газпром" за контрактом до рівня, який відповідає існуючій у країні економічній ситуації для запобігання виникненню негативних наслідків, подібних тим, які виникли за підсумками постачання газу в 2012 році", - підкреслюють у держхолдингу.

У разі недосягнення узгодження цього питання з російською стороною "Нафтогаз" просить уряд обмежити обсяги імпорту газу іншими постачальниками для виконання НАК своїх мінімальних зобов'язань за контрактом з російською компанією або ухвалити рішення і відповідні дії щодо припинення компанією чинного з "Газпромом" контракту.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що ще в січні-2013 "Нафтогаз" був єдиним імпортером російського газу в країну, в тому числі для Ostchem: НАК купила в "Газпрому" 2,4 млрд куб. м. Але вже з лютого ситуація змінилася: "Нафтогаз" закупив у Росії всього 0,4 млрд куб. м, а Ostchem - 2,4 млрд куб. м, перевищивши свої квартальні потреби.

Джерело в Міненерго стверджував, що в березні "Нафтогаз" купив у "Газпрому" аналогічний лютневому обсяг. Побічно це підтверджували і джерела в "Газпромі", запевняючи, що "Нафтогаз" поки бере мало".

Читайте також:

"Нафтогаз" не зміг повністю розплатитися з "Газпромом" за січень через "хімічні підприємства"

"Нафтогаз" підтвердив намір ще більше скоротити закупівлі російського газу

Азаров не знайшов зачіпок, щоб розірвати газовий контракт з Росією 2009 року

Кабмін вирішить, у кого і скільки газу купуватиме Україна в 2013 році

 

 

 

За матеріалами: Экономические известия
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...