На шахтах з глибоким заляганням вугілля вигідніше добувати не вугілля, а шахтний метан - глава «Укркоксу»

19 квітня 2012 в 10:11
Гендиректор об'єднання «Укркокс» Анатолій Старовойт вважає, що видобувати вугілля на глибині понад 1000 метрів нераціонально і небезпечно, тому пора переходити до нових технологій видобутку шахтного метану.
shahta_ugol.jpg
prometej.info

На багатьох вугільних шахтах України з глибоким заляганням вугільних пластів вигідніше видобувати не вугілля, а шахтний метан. Таку думку висловив сьогодні в ході круглого столу в Києві на тему «Ринок вугілля в Україні - проблеми та перспективи» генеральний директор об'єднання «Укркокс» Анатолій Старовойт, пише УНІАН.

За його словами, видобувати вугілля на глибині понад 1000 метрів нераціонально і небезпечно, тому пора переходити до нових технологій видобутку шахтного метану. «Всі ми знаємо про ті трагічні випадки, які сталися на шахті ім. Засядька, і розуміємо, що на таких глибинах видобуток вугілля вести не варто», - зазначив Старовойт.

«Сьогодні на цій шахті ведуться бурові роботи, для того щоб перейти до видобутку газу за технологією, аналогічною до технології видобутку сланцевого газу за допомогою гідророзриву. Раніше на шахті ім. Засядька було освоєно видобуток шахтного метану шляхом вентиляції вугільних пластів, а тепер планується приступити і до видобутку газу, що залягає у щільних шарах», - додав він.

При цьому він нагадав, що українські вугільні шахти у більшості своїй метаноносні. «Сьогодні багато з них є перспективними не з точки зору видобутку вугілля, а з точки зору видобутку газу метану. Окрім шахти ім. Засядька, такі варіанти вже розглядаються на шахті «Червоноармійська-Західна». Тобто з глибоких шахт сьогодні вигідніше отримувати не вугілля, а газ», - ще раз підкреслив глава «Укркоксу».

У свою чергу директор Українського державного науково-дослідного вуглехімічного інституту Євген Ковальов додав, що привабливість українського вугілля з точки зору видобутку шахтного метану не викликає сумнівів. «Роботи, пов'язані з газифікацією вугілля, проводяться як у системі Міненерговугілля, так і приватними компаніями, що володіють вугільними шахтами. Це роботи перспективного характеру, які дозволять розширити сировинну базу України», - сказав експерт.

Нагадаємо, 25 січня 2011 року Донецьке орендне підприємство «Шахта ім. О.Засядька» завершило буріння дегазаційної свердловини - найглибшої свердловини у Донбасі.

Глибина нової свердловини становить 3,4 тис. метрів, і у Донбасі це перший успішний досвід бурових робіт на таких глибинах. Для проведення унікальних робіт гірники застосували нові технології буріння з використанням спеціального інструменту.

Свердловина «Засядько-глибока N1» була пробурена з використанням бурової установки фірми National Oilwell Varco (Dreco) вантажопідйомністю 160 тонн, закупленої шахтою в Канаді.

Для визначення місця буріння фахівці шахти використовували прогнози, виконані Інститутом геотехнічної механіки НАН України, Інститутом прикладних проблем геології, геофізики і геохімії НАН України та дані геодинамічних досліджень.

Проводилися бурові роботи досвідченими фахівцями-буровиками, а для геологічного супроводу технологічного процесу були залучені кращі фахівці - геологи та геофізики акціонерного товариства «Укрпромгеофізика», а також геологи і буровики компаній Halliburton і Schlumberger.

Метою цього проекту гірники визначили науково-розвідувальні завдання, бо глибока свердловина - це спосіб визначити газоносні горизонти на глибині до 3,5 тис. метрів і шляхи можливої міграції газу з більш глибоких горизонтів.

На підприємстві планується провести роботи зі створення другої подібної свердловини. Для цього шахта закупила ще одну мобільну установку K-160 канадської фірми National Oilwell Varco (Dreco) і з 2 січня 2011 року приступила до її монтажу. Проект свердловини «Засядько-глибока N2» вже готовий. Він розроблений фахівцями шахти спільно із запрошеними американськими фахівцями, що мають досвід ведення бурових робіт в різних країнах світу.

За матеріалами: УНІАН
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...