На відновлення інфраструктури визволеної частини Донбасу потрібно більше $ 1 млрд

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
На відновлення інфраструктури визволеної частини Донбасу потрібно більше $ 1 млрд Україні доведеться витратити десятки мільярдів гривень на відбудову Донбасу © novayagazeta-vlad.ru
Це попередня оцінка, сума може суттєво зрости.

За попередніми підрахунками, тільки на перший етап відновлення звільнених територій Донбасу може знадобитися 1 млрд. 152 млн 800 тис. дол. З цієї суми левова частка - понад 1 млрд припадає на потреби знищеної або пошкодженої інфраструктури та соціальні послуги.

Такі підрахунки містяться в Оцінці шляхів відновлення і розвитку миру в Україні (ОВРМ), яка проводилася в листопаді-грудні 2014 р. спільними зусиллями Європейського Союзу, Організації Об'єднаних Націй і Світового банку під керівництвом і за участю уряду України. Документ, який раніше ніде не публікувався, опинився в розпорядженні DT.UA.

Як уточнюють автори документа, цифра в 1 млрд. 152 млн 800 тис. дол. може істотно зрости. Тому що для ретельного визначення вартості потрібні масштабні консультації на рівні територіальних громад, проведення яких було неможливим через суворі часові обмеження строків попередньої оцінки.

Крім того, не забуваймо, що оцінка проводилася в грудні, а в січні-лютому з новою силою поновилися бойові дії, які стали причиною масштабних руйнувань у Дебальцевому, Артемівську, Чорнухиному, Логвиновому й інших населених пунктах. Майже всі вони зараз зайняті сепаратистами, але згідно з "Мінськом-2", мають опинитися по український бік.

Читайте також: Влада не знає, у яку суму обійдуться взяті в Мінську-2 зобов'язання утримувати "ДНР/ЛНР"

Також у так званій "Чорній книзі Кремля", яку днями презентував Кабмін, є цифри, що характеризують фінансово-економічні та інфраструктурні втрати, які понесла Україна у 2014 році в результаті анексії Криму та окупації частини територій Донецької та Луганської областей:

- знищено 20% нинішнього економічного потенціалу;

- мільйон гривень щодня - на проведення АТО;

- на 23 млрд грн зменшилися надходження до зведеного бюджету (з них 13,2 млрд не додали Донецька й Луганська області);

- упали обсяги промислового виробництва (Донецька область - 31,5%, Луганська - 42%);

- припинили роботу (зокрема й через руйнування й пошкодження) Алчевський меткомбінат, Донецький металопрокатний завод, Донецький електрометалургійний завод, Стахановський феросплавний. Практично не працює "Азовмаш". Стоять коксохіми в Горлівці, Авдіївці, Ясинуватій. Припинили роботу більшість підприємств машинобудівної та хімічної галузі, зокрема й горлівський "Стирол".

Слід уточнити, що у випадку з економікою і ВВП уряд говорить про загальні для країни втрати, яких ми зазнали внаслідок фактичної втрати окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей. І тут, спираючись на інформацію про непрацюючі промислові підприємства на окупованих територіях, що були пошкоджені під час бойових дій, можна частково уявити масштаб збитку.

Що ж до інфраструктурних руйнувань, то мова, звичайно, про звільнені постраждалі території, підконтрольні Україні. Так, за даними Кабміну:

- у Луганській області станом на кінець грудня зруйновано й пошкоджено 489 житлових будинків усіх форм власності. Пошкоджено 239 розподільних газопроводів. Без газопостачання залишаються
9360 абонентів;

- у Донецькій області станом на 3 лютого 2015 р. зруйновано і пошкоджено 9215 житлових будинків усіх форм власності (12% житлового фонду). Загальна сума збитків від руйнувань об'єктів житлово-комунальної та соціальної інфраструктури становить 1250,765 млн грн. Загальна сума збитків від руйнувань об'єктів електро- і газопостачання становить 526 млн грн.

Важливим моментом у фінансовій історії наслідків війни слід вважати й проблему так званих тимчасово переміщених осіб. За даними Кабміну, на 2 лютого на обліку перебуває 978482 переселенці, що тимчасово виїхали з окупованих територій. На сьогодні загальна сума коштів, перерахованих для страхових виплат і оплати медико-соціальних послуг, становить 416,6 млн грн. За жовтень 2014 - січень 2015 р. профінансовано виплати щомісячної адресної допомоги сім'ям у розмірі 528,4 млн грн.

Міністр фінансів, у свою чергу, в коментарі DT.UA уточнює, що "на забезпечення потреб тимчасово переміщених осіб, згідно з держбюджетом 2015 р. передбачено 510 млн грн (головний розпорядник коштів - Міністерство соціальної політики). Зокрема, у січні 2015 р. на зазначені цілі з держбюджету направлено 170 млн грн, а в лютому планується виділити 340 млн грн".

Крім того, міністр повідомила, що проектом закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет на 2015 рік" передбачено збільшити загальний обсяг витрат за зазначеною бюджетною програмою на 2,85 млрд грн і визначити в сумі 3,36 млрд грн. Що можливо і могло б дати надію на якіснішу й своєчасну допомогу держави переселенцям. Однак зважаючи на продовження бойових дій і збільшення потоку людей, що залишають зону АТО, такий прогноз буде передчасним.

Докладніше читайте в статті Інни Ведернікової Утримання "ДНР" і "ЛНР": ціна питання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі