Між Україною і Росією триває ще й фінансова війна - The Economist

Поділитися
Між Україною і Росією триває ще й фінансова війна - The Economist Список завдань для української економіки на найближчі роки лякає.
Українська економіка здається міцнішою, але російські вимоги виплатити 3 мільярди доларів можуть все зіпсувати.

В часи протестної напруги наприкінці 2013 року, коли Майдан Незалежності в Києві був заповнений українцями, невдоволеними проросійським урядом, тогочасний президент Віктор Янукович схопив "рятувальне коло". Щоб закріпити його рішення відмовитися виконувати вимоги проєвропейських демонстрантів, Росія у формі бондів позичила Україні 3 мільярди доларів.

Але це не допомоголо. Януковича все одно усунули від влади. Росія розв'язала війну проти України. А гроші не повернули. Про це пише сьогоні The Economist.

Тепер між Росією і Україною триває судовий розгляд. І оскільки бонди були випущені згідно з англійським законом, минулого тижня судову справу почали розглядати в Лондоні. Українська сторона наполягає, що їй немає за що відповідати. В 2015 році група кредиторів погодилася на реструктуризацію боргів на привабливих умовах, але Росія відмовилася брати в цьому процесі участь. До того ж Москва сама ж ускладнила можливості України обслуговувати свої зобов'язання, розв'язавши війну в Донбасі, анексувавши Крим, почавши шантаж газовими поставками і увівши торговельні обмеження. В 2013-2015 роках ВВП України обвалився на 15%. Купівельна спроможність українців впала ще більше.

Не зрозуміло, однак, чи англійський суд, який декларує свою політичну неупередженість, винесе вирок на користь України, звинувативши Росію у всіх її економічних бідах.

"Дивно і те, що Україна продовжувала платити відсотки по бондах в 2015 році, коли рецесія якраз була в розпалі. Крим гостро залежав від субсидій з Києва. Тож російська анексія півострова химерним чином навіть спростила для України виплату по бондах", - пише видання.

Судовий розгляд почався якраз тоді, коли українська економіка, здається, почала міцнішати. Слабка гривня дозволила збільшити експорт. В жовтні МВФ прогнозував Україні зростання ВВП на 2,5% у цьому році. В Києві триває будівельний бум, а торговельні центри на Майдані Незалежності заповнені людьми, які ходять по крамницях і їдять гамбургери. Кілька місяців тому міжнародна компанія Uber запустила свій сервіс у Києві. Ринки, здається, не бояться наслідків того, що новим президентом США став проросійський мільярдер Дональд Трамп. Гривна з листопада продемонструвала лише незначне ослаблення.

Якщо ж суд постановить, що Україна повинна віддати Росії 3 мільярди доларів, гривня тиск на гривню може відновитися. Таке рішення також розлютить українців. І без того наступні кілька років, здається, будуть напруженими. Щоб обслуговувати інші борги Україні доведеться виплатити 15 мільярдів доларів з 2017 до 2020 року. Ця сума фактично дорівнює нинішньому українському валютному резерву. Якщо цей резерв впаде нижче 10 мільярдів доларів, інвестори почнуть хвилюватися про фінансове здоров'я країни. Програма МВФ для України, погоджена 2015 року, може пом'якшити вибух, але виплати не здійснюються за графіком. В минулому році Україна отримала від фонду лише мільярд доларів.

"З виплатами за бондами чи без них, список завдань для української економіки лякає. Потрібні серйозні реформи для того, щоб приборкати корупцію і посилити верховенство закону. Деякий прогрес був досягнутий", - йдеться в статті.

За словами Томас Фіала з інвестиційного фонду Dragon Capital, нещодавня націоналізація найбільшого кредитора - "Приватбанку" - дозволила зберегти фінансову стабільність. А підвищення тарифів на газ покращили фінансове становище державного монополіста НАК "Нафтогаз".

Але попри всі позитивні зрушення, момент реформ сповільнився останнім часом. Надії, що український ринок землі допоможе аграрному сектору залучити іноземних інвесторів, не виправдалися. До того ж, пенсійна система України теж потребує серйозних змін. Зараз на пенсії припадає 13% ВВП країни, що надто велике навантаження за міжнародними стандартами.

А тим часом, українці розчаровуються у реформістському завзятті уряду. Експерт Київської школи економіки Олена Беседіна вказує на те, що ніхто з представників старого режиму не був засуджений за скоєні злочини. ВВП на душу населення в Україні менше, ніж одна десята від американської. Але при цьому продавці дорогих авто і модні бутіки на диво добре ведуть торгівлю.

На виборах в 2019 році популістські гасла, безумовно, стануть ше більш гучними. І цього разу Росії навіть не доведеться фінансувати нікого в бюлетені.

Нагадаємо, 18 січня Високий суд Лондона почав розгляд суперечки між Росією та Україною про євробонди на $ 3 мільярди, виданих в кінці 2013 року Віктору Януковичу.

У березні 2016 року Росія подала проти України позов до Високого суду Лондона з вимогою виплатити 3,137 мільярдів доларів за облігаціями, розміщеними в 2013 році. У липні Росіяподала у Високий суд Лондона клопотання про винесення рішення щодо спору в прискореному порядку.

У вересні Рада директорів МВФ визнав добросовісною позицію України щодо боргу перед Росією на 3 млрд доларів.

Детальніше про перспективи розгляду щодо "боргу Януковича" у Високому суді Лондона читайте в статті Юлії Самаєвої "Виграшна поразка" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі