Методика розрахунку вартості тепла змушує споживачів двократно переплачувати за збільшення опалювального періоду - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Методика розрахунку вартості тепла змушує споживачів двократно переплачувати за збільшення опалювального періоду - експерт З-за "помилки" Методикою розрахунку тарифу на опалення, комунальні підприємства повинні безпідставно отримати мільярдні прибутки © kievcity.gov.ua
Надвисокі рахунки за теплову енергію, отримані українцями в жовтні, можуть бути наслідком помилки у формулі розрахунку тарифу, затвердженої Кабміном.

Методика розрахунку вартості централізованого опалення, затверджена Кабміном, містить помилку, яка веде до подвійного обліку тривалості опалювального періоду і змушує громадян двічі платити за його збільшення.

Про це у своїй статті для DT.UA пише економіст Володимир Дейнега. За його словами, в жовтні цього року ця помилка призвела до необґрунтованого нарахування для громадян по всій Україні додаткових 40-50% до загальної суми платежу за тепло.

Механізм дії помилки автор демонструє, зокрема, на прикладі ситуації з оплатою теплопостачання за жовтень, що склалася в Чернівцях.

Так Вартість опалення житла, розрахована за затвердженою методикою, залежить від температурних показників і кількості днів у місяці. Температура в місті опустилася нижче "норми" в 8,7 градусів тепла, досягнувши рівня 5,5 градусів, що спричинило за собою зростання витрат тепла у (18-5,5)/(18-8,7)=1,344 рази при нормативній температурній нормі для приміщень у 18 градусів. У той же час, опалювати будинки почали на шість днів раніше, ніж було передбачено нормативом, а значить опалювальний період збільшився у (13+6)/13=1,4615 рази.

"З урахуванням цих параметрів можемо з погляду здорового глузду обчислити вартість тепла на опалення 1 кв. м у жовтні. Таким чином, для чернівчан вартість опалення мала би дорівнювати 22,61 грн/кв. м:(27,45/31*13)*1,344*1,4615 = 22,61 грн/кв. м, де: 27,45 - вартість опалення 1 кв. м при повному місяці опалення і нормативній температурі; 31 - днів у жовтні; 13 -опалювальних днів у жовтні за нормативом; відповідно (27,45/31*13) - нормативна вартість опалення в жовтні; 1,344 - коефіцієнт, що враховує зниження нормативної температури (разів); 1,4615 -коефіцієнт, що враховує збільшення опалювального періоду (разів)", – наводить свої розрахунки Дейнега.

Тим не менш, автор вказує, що чернівчани отримали від комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" платіжки з набагато більшим тарифом, а саме – 33,05 грн/кв. м. Походження цієї цифри, за його словами, пов'язано саме з дворазовим урахуванням збільшення опалювального періоду: (27,45/31*13)*1,344*(1,4615)2= 33,05 грн/кв. м.

За прикидками Дейнеги, ніяк не обґрунтоване підвищення плати забезпечить тепловикам мільярдні прибутки.

"А тепер підрахуємо. За опалення квартири в 50 кв. м нічим не обґрунтоване збільшення оплати становить 500 грн. На 5–7 мільйонів таких квартир в Україні це додатково 2,5–3,5 млрд грн. Ні ціна на газ, ні температура, ні опалювальний період тут ні до чого. Це ціна помилки, закладеної в Методиці. А оскільки велика кількість громадян (понад 5 млн домогосподарств) оформила субсидію, це значить, що мільярди з бюджету буде необґрунтовано перераховано тепловикам. Може, тому і не знаходять помилки в Методиці ані перевіряльники, ані тепловики?", – задається питанням автор.

Читайте також: Київська влада не знайшла підстав для перерахунку більшості платіжок за тепло

За словами Дейнеги, який здійснив детальний аналіз методики розрахунку вартості теплоенергії, виправити помилку зовсім не складно. Вона полягає лише в одному хибному значенні в її основній формулі.

Сподіваюся, пан Гройсман не буде чистити мундир, а набереться сміливості вибачитися перед народом України і негайно виправити помилку в Методиці і перерахувати несправедливі платіжки за жовтень.

Дивіться детальну розшифровку затвердженої урядом методики з розрахунку вартості опалення в статті Володимира Дейнеги "Фінансове шахрайство чи "теплова" помилка Кабміну?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі