Методика розрахунку вартості тепла неправильно враховує температуру повітря – економіст

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Методика розрахунку вартості тепла неправильно враховує температуру повітря – економіст Методика Кабміну щодо визначення вартості опалення містить безліч помилок © КМДА
В результаті помилок у методиці Кабміну, постачальники тепла можуть, залежно від ситуації, як отримувати необґрунтовано високі прибутки, так і йти у мінус.

Крім помилки некоректного урахування кількості опалювальних днів у неповних місяцях, формула розрахунку вартості централізованого опалення, затверджена Кабміном, містить ще дві помилки, що стосуються неправильного обліку температури повітря.

Про це у своїй статті для DT.UA пише кандидат економічних наук Юрій Зіньков. За його словами, перша помилка полягає в тому, що при збільшенні числа опалювальних днів у місяці, "наднормативні" дні, згідно з формулою уряду, пропонується оплачувати за завищеним тарифом.

"Перша *(помилка - ред.) полягає в тому, що коли, наприклад, у жовтні тепло в оселю подавалося 20 діб, то "понаднормативні" п'ять діб згідно з методикою Кабміну оплачуються за встановленим середнім за сезон тарифом (по Києву - 32,97 грн за квадратний метр), ще і збільшеним пропорційно нижчій, ніж зазвичай, температурі жовтня. Тобто ці п'ять діб відносно теплого жовтня пропонується оплачувати за тарифом, що перевищує середньозимовий!", – зазначає автор.

Другу помилку Зіньків пов'язує з середнім тарифом за розрахунковий сезон, застосування якого повинно зробити оплату тепла більш рівномірною, позбавивши споживачів від необхідності витрачати занадто великі суми в січні та лютому.

"Однак формули Кабміну передбачають індексацію всієї плати за тепло, скажімо, у жовтні на співвідношення фактичної температури жовтня та її багаторічного середнього значення, незважаючи на те, що частина цієї плати є насправді авансом за більш холодні, ніж жовтень, місяці та ніяк не залежить від того, був жовтень теплим чи холодним", – вказує він.

Автор вказує, що помилки у формулі Кабміну ведуть до отримання непередбачуваних фінансових результатів. У зафисимости від фактичної тривалості опалювального сезону та графіку підключення житлових площ до тепла, теплопостачальники можуть отримати як прибуток, так і збитки. Споживачі, у свою чергу, можуть отримати в платіжках як завищені, так і занижені суми.

Проаналізувавши формулу Кабміну, Зіньков запропонував власну методику визначення вартості тепла для дому без лічильників. Згідно з його формулою, місячна плата за опалення квадратного метра житлоплощі буде складатися з двох частин: Перша, регулятивна, обумовлена використанням середнього тарифу за сезон для більш рівномірної оплати. Друга – субстанціональна, вираховується за фактичну кількість діб опалення та фактичну середньомісячну температуру.

Читайте також: Тарифи на опалення для бюджетників і підприємств підвищили в середньому на 22%

Раніше економіст Володимир Дейнега в своїй статті для DT.UA писав, що методика розрахунку вартості централізованого опалення, затверджена Кабміном, містить помилку, яка веде до подвійного обліку тривалості опалювального періоду і змушує громадян двічі платити за збільшення опалювального періоду.

Механізм дії помилки автор демонструє, зокрема, на прикладі ситуації з оплатою теплопостачання за жовтень, що склалася в Чернівцях.

Дивіться детальну розшифровку більш досконалої методики розрахунку вартості централізованого опалення, запропоновану Юрієм Зіньковим, в його статті "Трієчники, або Про користь нудних знань" тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі