Топ Новини

Кредитним спілкам заборонять залучати депозити

11 вересня 2012 в 07:21
Кредитні спілки у своєму нинішньому вигляді незабаром можуть зникнути: НБУ планує стати їхнім регулятором, реорганізувавши частину спілок у кооперативні банки, а інші позбавити можливості залучати депозити населення. За реформу виступили в АП, однак експерти попереджають, що це загрожує катастрофічними наслідками.
kredit_сredit__DSC1350-3.JPG
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Національний банк України (НБУ) у відповідності з програмою економічних реформ президента підготував проект концепції реформування ринку кредитних спілок (КС), про що листом повідомив адміністрацію президента.

Реалізація цієї реформи обмежить КС у можливості залучати вклади від населення. Кредитні спілки зможуть видавати позики тільки за рахунок пайових внесків своїх учасників. Залучати депозити зможуть кооперативні банки з ліцензією НБУ, які планується створювати шляхом консолідації невеликих КС, пише "Коммерсантъ-Украина".

Українці масово кинулися в ломбарди

Чиновники Нацбанку підрахували, що для вирішення проблем ринку (ряд банкрутств кредитних спілок, що почалися з 2010 року) цього достатньо. Аргументують це тим, що вклади в КС не мають гарантій повернення депозитів, чим займається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Разом з тим відзначимо, що раніше Світовий банк (СБ) дав Україні низку рекомендацій, що стосуються захисту прав споживачів фінансових послуг та підвищенню фінансової грамотності населення. Одна з рекомендацій - остання - свідчить, що Україні потрібно створити новий фонд гарантування для вкладників кредитних спілок.

В адміністрації президента ініціативу НБУ підтримують. "Ми виходимо з того, що кредитні спілки або повинні еволюціонувати і стати звичайними банками, або залишатися в нинішньому стані, але без права залучати депозити", - заявила виданню перший заступник глави АП Ірина Акімова.

У Нацкомфінуслуг, яка зараз регулює ринок КС, ще вивчають пропозицію НБУ.

"Безумовно, залучення вкладів вимагає жорсткішого підходу. Простою забороною залучати гроші на депозити питання не вирішити, оскільки буде можливість вкласти їх в капітал, і таким чином ринок піде в тінь. Необхідно більш чітко врегулювати діяльність спілок, що працюють із залученими від фізичних осіб грошима", - сказав директор департаменту комісії регулювання і нагляду за кредитними установами Олег Швець.

Самі учасники ринку вважають, що виконання намірів НБУ загрожує катастрофою.

Наприклад, виконати вимогу НБУ про наявність власного капіталу в розмірі 120 млн грн буде складно. За словами президента Національної асоціації КС Петра Козинця, він не знає жодного союзу, у якого був би капітал більше 20 млн грн.

Кредитні спілки зникнуть як клас. Вони виконують функції кас взаємодопомоги, а при трансформації в банки до своїх учасників будуть змушені підходити формально, вважає президент Всеукраїнської асоціації КС Вікторія Волковська.

"Труднощі отримання ліцензії в останні два роки призвели до того, що половина ринку працює без ліцензії на депозити. Обмежені у власних ресурсах кредитні спілки не можуть розвиватися", - говорить голова обласної волинської асоціації КС Ігор Лащук.

На відміну від депозитів, виплата відсоткового доходу за пайовими внесками не гарантована і ресурс обмежений. "Якщо кредитна спілка працювала зі збитками, то гроші можуть взагалі не повернути. Додаткові пайові внески роблять лише ті, хто на 101% упевнений в надійності союзу", - відзначає голова обласної волинської асоціації КС Ігор Лащук.

За даними Нацкомфінуслуг, на кінець 2011 року в державному реєстрі значилося 613 кредитних спілок, власний капітал яких складає 942 млн грн. Необхідність реформування системи стала очевидною після низки банкрутств кредитних спілок, що почалися з 2010 року. За даними регулятора, за останні два роки з ринку пішло близько 150 спілок. За останні два роки обсяг коштів на депозитах в КС упав на 60%, до 1,1 млрд грн.

Читайте також:

Українці швидше будуть шукати гроші у родичів і друзів, ніж візьмуть кредит у банку — опитування

Кредитні спілки отримають безстрокові ліцензії

НБУ бере під контроль ділову репутацію банкірів

 

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...