Топ Новини

Кредити у гривні вперше за вісім років перевищили обсяг валютних

12 жовтня 2012 в 07:09
Заборона на видачу валютних кредитів населенню, введена у червні 2009 року, здійснила позитивний вплив на банківську систему. У вересні вперше як мінімум за вісім років обсяг гривневих кредитів фізосіб перевищив валютну заборгованість, яка продовжує скорочуватися. При цьому відновлення валютного кредитування банкіри не чекають.
kredit credit nbu.jpg
- колаж ZN.UA

Банківське кредитування населення все ще залишається досить слабким, незважаючи на прибутковість роздрібних кредитів: з початку року (січень-вересень) портфель кредитів фізособам скоротився на 5,9%, або на 11,5 млрд грн.

Причина - високі темпи погашення кредитів у валюті: з початку року фізособи повернули в еквіваленті 22 млрд грн, або 19,5%. В результаті валютна заборгованість, скоротившись до 90,7 млрд грн, вперше як мінімум за вісім років виявилася нижчою, ніж гривневий роздрібний портфель, який склав 94 млрд грн.

НБУ: Заборона валютного кредитування населення буде тимчасовою

З початку 2009-го по вересень 2012 року валютні борги населення скоротилися більш ніж удвічі - на 54%, або 107,8 млрд грн. Якби ці темпи збереглися, валютний портфель зменшився б аж до повного погашення всього за три роки - до листопада 2015 року.

Однак насправді такі розрахунки не зможуть виправдатися - кредити видавалися терміном на кілька десятків років, і далеко не всі позичальники здатні гасити їх з випередженням графіка. А значить, скорочення портфеля може сповільнитися, пише «Коммерсантъ-Украина».

Високу швидкість погашення валютного портфеля банкіри пояснюють тим, що частина кредитів була рефінансована гривневими позиками, ставки за якими вищі, частина проблемної заборгованості була списана, а частина - продана факторинговим компаніям. І ці чинники продовжують чинити визначальний вплив на динаміку банківського портфеля.

Відновлення валютного кредитування банкіри не чекають. "Не думаю, що це може відбутися найближчим часом. У багатьох європейських країнах така заборона діє вже багато років, бо ні за яких умов фізична особа, яка отримує дохід у національній валюті, не може контролювати валютний ризик", - міркує Ганна Макаренко.

Цю проблему Нацбанк врегулював при кредитуванні юридичних осіб. "Якщо в позичальника немає валютної виручки, банк змушений резервувати до 100% суми кредиту. Мало хто з кредитних установ погоджується на таке", - говорить Роман Горбачов. Він упевнений, що нестабільність у світовій економіці триватиме ще досить довго, тому заборона не буде знята. "Ні Нацбанк, ні уряд не зацікавлені у створенні додаткових ризиків для нашої економіки. І хоча з ситуацією, яка виникла в 2008 році, вдалося впоратися, її повторення ніхто не хоче. В найближчі як мінімум п'ять років валютного кредитування населення не буде", - прогнозує банкір.

Практика показує, що навіть дозволені валютні кредити не користуються попитом. "На кредити на навчання або лікування за кордоном, які можна видавати в валюті, попиту з боку населення, можна сказати, немає", - говорить Роман Горбачов.

Ситуація в гривневому кредитуванні хоча і поліпшується, але дуже повільно. У вересні роздрібний портфель у національній валюті збільшився на 1,7 млрд грн, в серпні - на 2,4 млрд грн (у середньому щомісяця приріст становив 1,2 млрд грн). Учасники ринку очікують, що в жовтні тенденція збережеться. Основних причин дві - нестача гривневої ліквідності і високі процентні ставки за кредитами. Ситуація зміниться не раніше, ніж через півроку - коли ставки підуть вниз, можна очікувати відновлення довгострокового кредитування населення.

Читайте також:

Нацбанк не влаштовує поточна динаміка кредитування

Українці заборгували банкам майже 190 мільярдів гривень

Колектори хочуть легалізувати свій бізнес і навіть готові обмежити свої можливості

Українці швидше будуть шукати гроші у родичів і друзів, ніж візьмуть кредит у банку — опитування

Обмеження готівкових розрахунків призведе до зростання кредитування

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...