Кожен четвертий українець ностальгує за плановою економікою

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кожен четвертий українець ностальгує за плановою економікою Понад 20% українців бачать в Україні планову економіку
Найбільше прихильників планової економіки на Півдні країни - в Миколаївській і Херсонській областях.

Кожен третій українець (33,2%) не знає, яку економіку повинна будувати Україна. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ZN.ua.

Із тих же, хто вважав себе готовим на нього відповісти, порівну розділилися голоси між прихильниками ліберальної моделі і планової економіки - 22,8 і 22,7% відповідно. На Заході виявилося 26% ринковиків. На Донбасі - стільки ж. І найменше - в Центрі - 18,7%. Примітно, що в Центральній Україні найменше прихильників не лише ліберальної ідеї, але й лівою - 14,9%. В цьому регіоні половина опитаних не мають відповіді на запитання: яку економіку повинна будувати країна (49%).

Ліві настрої західного регіону виявилися конгруентними настроям мешканців Донбасу, де опитані в основному жителі звільнених територій. Очевидно, на різних полюсах країни збереглася тяга до порядку і рівності. Однак, у Львівській, Івано-Франківській і Тернопільській областях за планової економіці нудьгують 17%, тоді як макрорегіональний показник в 25% піднято ностальгирующими в більшій мірі ясним часи жителями Волині, Рівненщини і Хмельниччини.

Можливо, підтримка планової економіки пов'язана з тим, що в не такому вже далекому майбутньому світ буде змушений на глобальному рівні повернутися до ідеї плановості в деяких секторах економіки, пов'язаних, у першу чергу, з вичерпними природними ресурсами.

Тільки 17,3% підтримали південно-корейський варіант розвитку економіки країни, що передбачає визначення її локомотивів - точок зростання.

Рентна економіка - дивина для загальнонаціональної дискусії. Її підтримало лише 2,8% українців. Основним "пушер" цієї ідеї був Михайло Папієв. Але це зовсім не означає, що ідея не заслуговує уваги, вона знайшла своє втілення в економіках скандинавських країн. Україна багата природними ресурсами. Але багатство це не відчувається мільйонами, розходиться по кишенях декількох десятків власників свердловин і шахт. Точно так же розійдеться по кишенях і орна земля, якщо піти назустріч побажанням президента і прем'єра, чиї прагнення ввести в 2015 р. ринок землі відбилися як в першому проекті коаліційної угоди, так і в першому варіанті програми.

За даними ZN.UA в країні було проведено закрите соціологічне дослідження, яке встановило негативне ставлення громадян до ринку землі (власне, наше дослідження також це підтверджує - прийняття закону про вільний продаж землі підтримали лише 2,6%). У зв'язку з чим, піар-агентство отримало велике замовлення, що передбачає зміну громадської думки в цьому питанні. Примітно, що замовлення прийшов від іноземної, нікому невідомої фірми.

Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.ua Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі