Кабмін скасував монополію на продаж імпортного газу

16 жовтня 2012 в 07:55
Кабмін скасував установлений урядом Юлії Тимошенко порядок закупівлі газу за кордоном. Тепер ним зможуть торгувати не тільки "Нафтогаз" і хімічні підприємства, але і будь-яка компанія, що володіє відповідною ліцензією. У число таких компаній входять облгази і незначна кількість газотрейдерів. Це робить нові правила гри на ринку вигідними насамперед Дмитру Фірташу, який контролює більшість облгазів.
gas_gaz_ventel.jpg
gazprom.ru

Кабінет міністрів змінив правила продажу імпортного газу, позбавивши "Нафтогаз України" монополії на його реалізацію, пише газета "Коммерсантъ-Украина"

Своєю постановою № 939 від 3 жовтня 2012 року визнано такою, що втратила чинність, постанову № 163 від 5 березня 2008 року, яка, зокрема, передбачала, що з 1 березня 2008 року імпортний газ реалізується на території України тільки "Нафтогазом". Тоді це рішення було прийнято урядом Юлії Тимошенко з метою обмежити постачання газу українським споживачам з боку RosUkrEnergo і її "дочки" - "УкрГаз-Енерго".

Офіційно в Міненерго відмовилися коментувати прийняте рішення. Однак джерело видання у відомстві заявило, що воно прийняте в рамках виконання зобов'язань України щодо реформування ринку газу. Цей закон на настійну вимогу Євросоюзу Україна прийняла ще в 2010 році, однак робота над реструктуризацією газового ринку досі не розпочата. Ще однією причиною прийняття документа джерело в Міненерго назвало необхідність залучення інвесторів до будівництва терміналу для постачань скрапленого газу в порту Південний.

"Компанії, які ведуть переговори про приєднання до проекту, запитують, як їм повертати свої інвестиції, якщо продавати імпортний газ в Україні має право лише НАК, - відзначило джерело в Міненерго. - У таких умовах неможливо зібрати необхідні гроші для будівництва терміналу". У вересні були названі перші компанії, зацікавлені в участі в цьому проекті, - іспанська Enagas і американська Excelerate Energy.

Джерело у Міненерго також зазначило, що ухвалене рішення дозволить демонополізувати ринок газу з урахуванням того, що в найближчому майбутньому можуть з'явитися відмінні від "Газпрому" постачальники палива у країну. Так, після втручання Єврокомісії Словаччина погодилася надати свою ГТС для прокачування палива з Європи, незважаючи на погрози з боку "Газпрому" знизити обсяг транзиту. Поки це лише теоретична можливість. Але експерти вважають, що за умови інвестицій у розмірі 18-20 млн дол з 2014 року Україна зможе отримувати близько 10 млрд кубометрів газу більш дешевого, ніж російський.

- Уряд зобов'язав «Нафтогаз» забезпечувати облгази необхідним газом

Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що прийняття цієї постанови знімає будь-які перешкоди для імпорту газу в Україну. "Тепер будь-яка компанія, що має ліцензію на продаж газу всередині країни, видану НКРЕ, може імпортувати, розмитнювати і продавати газ, що імпортується", - зазначив Марунич. На думку експерта, вимога мати ліцензію не дозволить вийти на український ринок "Газпрому" або його структурам. "Головними продавцями імпортного газу в цьому випадку можуть стати облгази, міськгази і інші газотрейдери, що працюють у регіонах", - зазначив експерт.

Член комітету Верховної ради з питань ПЕК Олександр Гудима зазначає, що більше за всіх від цієї постанови виграє Дмитро Фірташ, який контролює найбільшу кількість облгазів в Україні і нещодавно посилив свій вплив у них. Так, його компанія "Газтек" з початку серпня придбала 24% "Кримгазу", по 25% "Запоріжгаз", "Івано-Франківськгазу" і "Севастопольгазу", по 26% "Луганськгазу" і "Дніпропетровськгазу", а також 25,8 % "Сумигазу", 15,8% "Житомиргазу" і 20,4% "Чернівцігазу".

Отримати коментар представників Group DF і Ostchem Group не вдалося. У прес-службах компаній на запити відповісти не змогли, бо відповіді вимагали узгодження з вищим керівництвом. Заступник голови ради Федерації роботодавців України, головою якої є Фірташ, Ганна Безлюдна заявила, що не уповноважена коментувати його бізнес. При цьому вона порадила звернути увагу на коментар генерального директора Group DF Бориса Краснянського журналу "Корреспондент", в якому він заявив, що його компанія не має стосунку до структур, що скуповують пакети облгазів. А раніше він заявляв, що йому нічого не відомо про компанію "Газтек", яка купила ці активи.

Проте експерти переконані у зворотному. "Після прийняття цієї постанови Фірташ отримає не одну RosUkrEnergo, а 25, фактично отримавши монопольний контроль над ринком і витіснивши з нього "Нафтогаз". Все необхідне у нього для цього є - контракт між Ostchem і "Газпром Німеччина", мережа облгазів і, головне, значний вплив на уряд", - говорить Гудима.

Читайте також:

Приватним облгазам подарували мільярд доларів, щоб похизуватися перед Європою

Україна надала доступ до своєї ГТС приватному бізнесу

«Газпром» відхрещується від інтересу до приватизації українських облгазів

Олігархів після купівлі облгазів змусять встановлювати лічильники населенню

 

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.63
EUR 29.00
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...