Топ Новини

Гігантські суми державних дотацій, "закачані" в Донецьку область у 2012 р., пішли в нікуди

17 березня 2013 в 13:40

За минулий рік у Донецьку область "закачали" чимало державних грошей. Однак гігантські суми дотацій пішли як вода крізь пісок, не давши жодного відчутного ефекту для регіону і його жителів.

Сума вливань у Донецьку область у 2012 році виявилася рекордно високою, причому настільки, що регіон вийшов у лідери за обсягами поглинання бюджетних коштів. Про це в ZN.UA пише оглядач Євген Шибалов.

Гроші стікалися в область кількома шляхами. По-перше, за програмою підготовки до Євро-2012 (вокзали, "Хюндаї", аеропорти тощо).

По-друге, в рамках передвиборного "добрива" політичної ниви, на якій передбачалося зібрати рясний мажоритарний урожай. Нове покоління вітчизняної політики на кшталт Азарова-молодшого обійшлося в 829,7 млн грн - абсолютний рекорд по країні.

Нарешті, третьою за рахунком масштабною статтею витрат стали "пілотні" реформи, оскільки саме на Донецькій області владна команда вирішила ставити експерименти і відкатувати різні варіанти адміністративних та організаційних перетворень.

У цілому регіон, як випливає з затвердженого обласною радою звіту, свою програму соціально-економічного розвитку профінансував на 64%, але навіть такий недовиконаний показник у грошовому вираженні безпрецедентно високий - 27,3 млрд грн (включаючи виплати з централізованих держпрограм) з яких 17,5 млрд - кошти державного бюджету.

Для порівняння - в поточному 2013 р. загальний бюджет програми соцекономрозвитку складе всього 18,3 млрд грн, і внесок держави складе всього 2,4 млрд грн.

Небачена щедрість держави повинна стимулювати якісний стрибок у всіх цих і багатьох інших напрямах, проте цього не сталося. Більш того, дещо став відчутний регрес, що зовсім дивно.

Так, гігантські бюджетні вливання, які нібито призначалися для вирішення актуальних проблем регіону, головну обійшли стороною. Наприклад, базовою проблемою Донбасу було і залишається водопостачання. Воду доставляють за сотні кілометрів по каналу Сіверський Донець — Донбас, але в мережах при транспортуванні втрачається... 50,3% води. Це частково включено в відпускні ціни, тобто впливає і на гаманець кожної родини, і на бюджети корпорацій, міст, підприємств. І, зрозуміло, тягне за собою відповідні зміни цін на інші комунальні послуги - опалення і квартплату. Питома вага зношених мереж також стабільно зростає: за останні чотири роки кількість трубопроводів, стан яких характеризується як аварійний, зросла з 46% до тих же 50%.

Екологічна ситуація не покращилася ні на йоту. Донецька область повною мірою зберегла своє сумнівне лідерство в списку найбрудніших регіонів України: крім відсотків ВВП і експортної валютної виручки Донбас поставляє країні чверть всіх шкідливих викидів. Так, шкідливі викиди в атмосферу з 2009 р. безперервно ростуть і за останніми даними склали 65,3 т/км2, що, як самокритично визнає обласна рада в своїх документах, "в 5,7 рази вище, ніж у середньому по Україні та істотно вище, ніж в інших промислово розвинених регіонах країни".

При цьому і система охорони здоров'я, яка перебуває в стадії перманентного реформування, не може зі стовідсотковою надійністю гарантувати допомогу в разі потреби.

Хоча б тому, що спеціалізовані послуги стають все більш незручними в частині доступу. У минулому році з метою "оптимізації" було закрито 21 лікувальну установу і 19 - амбулаторно-поліклінічних. Загальна кількість місць у стаціонарах скоротилося на 832 одиниці. З іншого боку, відкрито 72 пункти первинної допомоги, а підрозділи "швидкої" отримали кілька десятків нових машин.

Це вже до сплеску дитячої смертності: на кожну тисячу новонароджених доводиться 12,2 смертельних результату, і за минулий рік цей сумний показник збільшився на 7%.

Рівень захворюваності соціально небезпечними хворобами, тобто туберкульозом і СНІДом, залишається високим. Забезпечення лікарень ліками і новим обладнанням істотних поліпшень не зазнало.

Ще в донецьких лікарнях виникли перебої з харчуванням пацієнтів, що знаходяться на стаціонарному лікуванні. Постачання продуктів для хворих обіцяють відновити після 20 березня.

Можливо, потоки бюджетних коштів через систему держзамовлень потрапили на місцеві підприємства, пожвавили економіку і обернулися вкладом у модернізацію виробництва?

Теж ні. Минулий рік, за попередніми даними, було завершено зі збитками в 3 млрд грн, падінням обсягу реалізації на 23,5 млрд грн, а виробництво скоротилося на 5,4%. Це побічно підтверджується і падінням обсягів вантажоперевезень, і зменшенням зовнішнього торговельного обороту підприємств регіону.

Остаточно розвіює ілюзію щодо цього той факт, що податкові збори в 2013 р. заплановані практично на рівні минулого року - 27,68 млрд грн проти 27,61 млрд грн, тобто, навіть фіскальне відомство, тверезо оцінюючи ситуацію, прориву не очікує.

Між тим зношення основних засобів продовжує збільшуватися, і досягло 67,1% (для порівняння: у 2008 р. - 54,5%). Ні прямого чи опосередкованого впливу на тяжке становище місцевої промисловості гроші не здійнили.

Докладніше читайте в статті Євгенія Шибалова "Донецькі індіанці" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Читайте також:

У Партії регіонів пояснили, чому Донбасу з держбюджету виділили найбільше коштів

Донецька область припинила платити агентство Fitch за непотрібний рейтинг

В Україні найбільше заробляють жителі Києва і Донецька

 

За матеріалами: ZN.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
1 коментар
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...