Топ Новини

"Газпром" пропонував Україні заплатити за частку в ГТС своїми акціями, а не грошима, - ЗМІ

20 січня 2012 в 08:27
У проект нової угоди закладалися кабальні для України умови, у той час як з боку «Газпрому» ніяких гарантій не передбачалося.
gaz-gas_gts_1_gazpromru.jpg
gazprom.ru

«Газпром» і Україна не змогли домовитися через бажання російського газового монополіста не просто отримати частку у газотранспортній системі (ГТС) України, а й розраховувати на право заплатити за неї не грошима, а власними акціями, пише газета «Ведомости» у п'ятницю, 19 січня.

У розпорядженні видання опинилася копія проекту договору між Росією та Україною "Про розширення співробітництва у газовій галузі".

"Газпром" згідно з проектом міг оплачувати частки у СП не тільки грошима, чого так чекала Україна, а й майном, у тому числі власними акціями - з гарантією, що папери належать самому "Газпрому", підкреслюють "Ведомости".

За проектом договору Росія і Україна мали заснувати два паритетні СП. Перше отримало б у власність ГТС України. А потім - "на основі консенсусу" - власники підприємства, тобто "Нафтогаз" і група "Газпром", повинні були "визначити умови участі" в СП європейської газової компанії або компаній. (Свого часу ZN.UA детально писало про це).

При позитивному рішенні частка третього партнера або партнерів склала б 33%, той же пакет залишився б у "Газпрому", Україна отримала б 34%.

Газета нагадує, що 1 грудня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер направив його прем'єру Володимиру Путіну, вказавши, що документ "підготовлений спільно з українською стороною" і "Газпром" чекає на доручення щодо його підписання.

50% у так і не створеному СП на базі ГТС України могли коштувати, як 3,6% акцій "Газпрому"
 

За словами російського чиновника, знайомого з ходом перемовин, зробити це планувалося в перших числах грудня.

Однак у підсумку "Газпром" і "Нафтогаз України" уклали прохідну угоду: український холдинг отримав право платити за російський газ на 21 день пізніше, ніж передбачалося раніше, плюс стали можливі розрахунки в рублях на додачу до доларів.

Головний же документ - про ГТС України і про знижки для неї - так і не з'явився. "Вийшло так, що проект договору, узгоджений на рівні "фахівців", викликав нарікання "нагорі" - з української сторони", - повідомив виданню російський чиновник.

"Наприкінці року Міллер говорив, що українці оцінили свою ГТС у млрд. Сам "Газпром" вважає, що вона як мінімум удвічі дешевша", зазначає джерело газети, близьке до концерну.

50% у так і не створеному СП могли коштувати, як 3,6% акцій "Газпрому" за котируваннями на 19 січня, якщо брати максимальну оцінку української труби від концерну. Або як 7,2% - якщо рахувати за українською оцінкою, робить висновок видання, уточнюючи, що у "дочок" і "онучок" "Газпрому" зараз є близько 3,1% його паперів.

Окрім того проект договору також передбачав цілий список гарантій від України - що вона відшкодує всі втрати і збитки, якщо щодо переданих активів будуть претензії третіх осіб, і що держоргани країни не будуть втручатися у встановлення тарифів на транзит газу через Україну.

Документ також страхував "Газпром" від можливого введення на території України правил Третього енергопакету, який діє в Євросоюзі: СП повинні були зберегти право поєднувати функції з видобутку, транспорту та розподілу газу.

При цьому гарантій від "Газпрому" з транзиту певних обсягів газу через Україну документ не передбачав. Чітких зобов'язань з інвестицій у ГТС - теж. Нова ціна російського газу в документі навіть не розглядалася - робилося лише посилання на майбутню додаткову угоду з цією ціною, і її дія припинялася б при скасуванні договору.

А джерело видання, близьке до "Газпрому", запевняє, що в даний час йде робота над більш м'яким варіантом договору, але деталі не розкриває.

За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...