"Газпром" вмовляє компанії з ЄС побудувати нову трубу в обхід України

Поділитися
"Газпром" вмовляє компанії з ЄС побудувати нову трубу в обхід України "Газпром" не залишає спроб позбавити Україну газового транзиту © gazprom.ru
"Газпром" не змінює планів позбутися українського транзиту. Але в гонитві за цією ідеєю ризикує втратити до чверті поставок газу в Європу.

"Газпром" після відмови від "Південного потоку" на користь нового газопроводу до Туреччини не залишає планів відмовитися від транзиту газу в Європу через Україну до 2020 року (коли закінчується діючий контракт). Але для цього російському монополісту доведеться умовити європейські компанії, які отримують газ через Україну, з 2020 року забирати газ з хаба в західній Туреччині і самим будувати необхідні газопроводи.

За словами джерел у галузі, нова труба може бути прокладена по найкоротшому маршруту через Чорне море - приблизно паралельно газопроводу "Блакитний потік", а потім піде в західну Туреччину до кордону з Грецією, де створять пункт здачі газу, пише в п'ятницю російський "Коммерсантъ".

Одночасно "Газпром" збирається вести переговори з європейськими компаніями, які отримують газ через Україну, щоб замінити закріплені в їх довгострокових контрактах пункти здачі (зараз для більшої частини об'ємів це австрійський Баумгартен) на новий турецький хаб. Але газопроводи для постачання цього газу на свої ринки європейці повинні будуть будувати самі.

Така конструкція повністю змінює конфігурацію газових потоків в південній і центральній Європі. А також несе в собі значні ризики.

"Навіть не кажучи про те, наскільки складними будуть переговори по зміні пунктів здачі, європейці цілком можуть поставити питання про їх перенесення на кордон Туреччини та Греції, а на кордон Росії та України, щоб використовувати українську ГТС", - говорить один з учасників ринку.



А головне, залишається неясним, яким чином споживачі "Газпрому", крім Греції, Туреччини і Болгарії, отримають газ з нового хаба.

Іншим аспектом проблеми є терміни будівництва нової труби в Туреччину - проектування займе час.

Якщо "Газпром" не встигне побудувати заплановані потужності до 2020 року або зазнає невдачі в переговорах про перенесення пунктів здачі газу, доведеться домовлятися з Україною про продовження транзитного контракту або порушити договори з клієнтами в Європі на 40 млрд куб. м в рік (приблизно $ 14 млрд за поточною ціною).

Джерела видання в Європі вважають, що вся історія зі скасуванням "Південного потоку" - блеф, який повинен підштовхнути ЄС до зміни позиції за проектом.

Росія ще не підписала жодних юридично зобов'язуючих документів ні по новому газопроводу, ні щодо зниження ціни на газ для турецької держкомпанії Botas на 6%, не вироблено практичних дій щодо скасування "потоку" на політичному або корпоративному рівні.

Відомо, що експорт газу з Росії в Євросоюз впав на чверть. Ця інформація з'явилася на тлі заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що його країна відмовляється від будівництва "Південного потоку".

До заяви про зупинку будівництва газопроводу російська влада і Путін зокрема вмовляли ЄС розблокувати "Південний потік" через нібито "проблеми" з транзитом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі