Топ Новини

Фізики створюють квантові гроші, повністю захищені від підробки

20 листопада 2012 в 13:53
Поки що квантові гроші існують тільки в лабораторних умовах. Однією з перешкод для їхнього обігу є те, що квантовий біт інформації може знаходитись у перехідному стані між нулем і одиницею, а пристрої зчитування змушені будуть робити однозначний вибір - або нуль, або одиниця.
EURO-Geldschein-Banknote-Vorderseite.jpg
welt.de

Згідно з законами квантової фізики, квантову інформацію в принципі неможливо точно копіювати, пише Харальд Чіхолл у статті для Die Welt. Цей принцип був описаний фізиком Стівеном Візнер ще у 1983 році.

Змішаний дослідницький колектив німецького Інституту квантової оптики ім. Макса Планка і Каліфорнійського технологічного інституту збирається застосувати цю властивість квантової інформації для створення так званих «квантових грошей», повідомляє Чіхолл.

«З одного боку, властивості квантової інформації створюють ідеальний захист від будь-яких підробок, у всякому разі, в лабораторних умовах. З іншого боку, у практичному застосуванні є особлива складність: Носії квантової інформації, наприклад окремі атомні ядра, вкрай чутливі», - пояснює гарвардський професор Михайло Лукін. «Цифри, надруковані на кредитній картці або банкноті, важко пошкодити при щоденному використанні, але їхня квантова відповідність може бути зруйнована через шум, декогерентність або невірне звернення», - передає автор.

Окрім того, при зчитуванні інформації виникає наступна проблема, пише Чіхолл. Одиниця інформації «біт» може знаходитися у стані нуля або одиниці. Квантовий біт (кубіт) може, окрім цього, перебувати у перехідному стані між нулем і одиницею. Однак при вимірі стану кубіта все одно зчитується або нуль, або одиниця.

Заради створення системи безпеки з урахуванням цих недоліків необхідно знизити вимоги до перевірки, пише Чіхолл. Таке пом'якшення вимог до підтвердження справжності, за його словами, підвищує шанс підробки, проте ризик повинен бути зведений до мінімуму за допомогою протоколів перевірки, що допускають суворо визначену міру неточності.

У першому варіанті, пише Чіхолл, квантова інформація повинна фізично передаватися для підтвердження інстанції. У другому випадку перевіряюча інстанція відправляє запит власнику квантових грошей, який самостійно заміряв інформацію, збережену в кубітах.

В обох випадках, пише Чіхолл, банк видає «квантове свідоцтво» і пересилає його власнику. Інформація може бути кодована за допомогою станів поляризації фотонів, які можна переслати по оптоволоконному кабелю, або за допомогою спінів атомних ядер в твердотілому запам'ятовуючому пристрої. Передбачається, що повний опис квантових станів буде мати тільки банк.

«Поки що квантові гроші існують тільки в лабораторних умовах. Доти, поки вони дійсно будуть передаватися з рук в руки або застосовуватися у формі захищених від підробки квантових кредитних карток, мине ще багато часу», - підсумовує Чіхолл.

Читайте також:

Найбільший виробник банкнот De La Rue скаржиться: нові гроші нікому не потрібні

Нацбанк має намір брати участь у виготовленні готівки для інших країн

НБУ відкрив віртуальну версію свого музею грошей

 

За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...