Євросоюз міркує, як допомогти Іспанії

Поділитися
Євросоюз міркує, як допомогти Іспанії, яка вперше публічно попросила допомогти її банкам. Офіційно обсяг допомоги, який може знадобитися Іспанії, не називається. За різними оцінками сума може скласти від 40 млрд до 90 млрд євро.

Європейські чиновники, готуючись до майбутнього саміту ЄС, який пройде в кінці червня, розробляють підходи до вирішення фінансових проблем Іспанії, повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на свої джерела.

Мова йде про те, щоб дати можливість Іспанії рекапіталізувати банки за рахунок загальноєвропейських фондів, пише газета. Цей крок, однак, вимагає схвалення з боку всіх країн ЄС і, можливо, внесення змін до угоди, що лежать в основі союзу.

Financial Times пише, що план дій, який буде представлений на червневому саміті ЄС, може включати в себе елементи зі створення банківського союзу, доповненого загальноєвропейською схемою страхування банківських вкладів та фондом з рекапіталізації банків. Але, зазначає газета, ці плани мають, швидше, довгостроковий характер.

Тим часом Іспанія у вівторок чітко дала зрозуміти, що втрачає доступ до ринку і попросила фінансової допомоги, яка могла б прийти у вигляді прямих вливань у капітал іспанських банків з європейських фондів, тим більше що ці вливання не будуть "астрономічними".

"Рівень премії за ризик показує, що перед Іспанією немає відчинених дверей на ринок. Рівень премії за ризик каже, що як держава ми зіткнулися з проблемою доступу на ринок, коли мова йде про рефінансування нашого боргу", - сказав міністр фінансів Іспанії Крістобаль Монторо в радіоінтерв'ю, повідомляє The New York Times.

Прибутковість іспанських 10-річних облігацій вже три тижні перевищує 6%, і така вартість запозичень робить ситуацію з боргом країни нестійкою. Зараз дохідність паперів становить приблизно 6,3% проти 1,2% у Німеччині і, таким чином, премія за ризик при купілвлі іспанських паперів становить більше 5%. У четвер Мадрид проведе черговий аукціон з розміщення облігацій - на суму у 2 млрд євро.

У центрі іспанської кризи лежать проблеми банків (а не проблеми непідйомного дефіциту бюджету, як у Греції). Фінансовеий стан іспанських банків погіршився через падіння цін на нерухомість і зростання обсягу "поганих" боргів.

Офіційно обсяг допомоги, який може знадобитися Іспанії для рекапіталізації банків, не називається. На думку голови банку Banco Santander Еміліо Ботіна, від Європи може знадобитися близько 40 млрд євро. Інші оцінки сягають 90 млрд євро.

За словами міністра фінансів Іспанії Крістобаля Монторо, іспанським банкам не потрібні "надмірні суми", питання лише в тому, "звідки надійдуть ці кошти". "Ось чому важливо, щоб європейські інститути відкрилися і допомогли нам досягти (...) цієї цифри, тому що ми не говоримо про астрономічні суми", - заявив К.Монторо.

Раніше прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой неодноразово закликав використовувати кошти Європейського механізму стабільності (ESM) для рекапіталізації банків проблемних країн безпосередньо, без посередництва самої цієї країни. У той же час він відкидав ідею про те, що допомога може знадобитися Іспанії або банкам країни.

Німеччина в даний час різко заперечує проти надання ESM права безпосередньо брати участь в рекапіталізації проблемних банків, вважаючи, що це знизить бюджетну дисципліну. За даними Financial Times, Берлін заперечує і проти допомоги іспанським банкам без офіційного звернення Мадрида по зовнішню допомогу.

Тим часом деякі з лідерів країн "групи семи" все активніше чинять тиск на європейських лідерів, вимагаючи від них більш рішучих дій з вирішення боргової кризи і обмеження негативних наслідків від розвитку ситуації в Іспанії.

"Криза триває вже чотири роки, а ми все намагаємося зрозуміти, в чому ж полягає план дій, - сказав в інтерв'ю Financial Times канадський прем'єр Стівен Харпер.

"Якщо єврозона серйозно вважає себе єдиним економічним блоком, то вона повинна бути готовою вжити необхідних заходів зі стабілізації ситуації у фінансах і банківському секторі", - сказав він.

Іспанський прем'єр Маріано Рахой сказав у вівторок, виступаючи в парламенті, що ЄС має розвіяти сумніви в майбутньому союзу за рахунок посилення інтеграції, створення банківського союзу, випуску спільних облігацій.

Німеччина дає зрозуміти, що теж вже готова піти на передання повноважень від національних урядів європейських органам (зокрема, в частині нагляду за банками), але дивиться на цей процес як на довгостроковий.

Аналітики вважають, що Іспанія занадто велика, щоб рятувати її так само, як Грецію чи Ірландію. Іспанська влада також не хотіла б просити про допомогу через кредити від МВФ і ЄС, враховуючи жорсткі вимоги, які можуть накласти на Мадрид кредитори. Але багато хто вважає, що такого варіанту Іспанії вже не вдасться уникнути. !zn

Читайте також:

МВФ не планує надавати фінансову допомогу Іспанії, заявила Лагард


Найбільше підтримують збереження єдиної європейської валюти у Греції

Грецьким банкам таємно виділили 100 млрд євро допомоги

Глава МВФ Лагард пообіцяла придумати вихід з кризи


Ціни на оливкову олію впали до мінімуму за 10 років


Під Радою збираються прихильники Партії регіонів на підтримку російської мови (фото)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі