Топ Новини

Експортери тримають на зарубіжних рахунках більше млрд

24 вересня 2012 в 09:29
Дії експортерів, що зберігають величезні суми валюти на рахунках поза Україною, є причиною того, що НБУ посилив монетарну політику, яка в результаті призводить до подорожчання кредитів. Повернувши хоча б половину цієї суми в країну, можна було б значно здешевити гривневі кредитні ресурси.
dollar_money.jpg
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Голова Національного банку України (НБУ) Сергій Арбузов вважає, що експортери штучно формують дефіцит платіжного балансу України, затримуючи на своїх зарубіжних рахунках валютну виручку за продані товари. Про це він заявив в інтерв'ю ZN.UA.

«Валютні авуари, тобто кошти, яких зберігаються на закордонних рахунках українських підприємств, зросли за останні три роки в три рази - з млрд до більш ніж млрд. Левова частка цієї суми сформована саме на рахунках експортерів. На чию економіку ці гроші там працюють? Точно не українську», - зазначив Арбузов.

За його словами, такі дії експортерів є однією з головних причин посилення монетарної політики Національного банку, в результаті якої ростуть ставки за кредитами, які в тому числі потім беруть самі експортери. «Тобто самі підприємства багато в чому є причиною того, що платіжний баланс нестабільний, а вільна ліквідність - обмежена», - підкреслює він.

«Виходить так: у нас є гроші, але вони не працюють на інтереси української економіки». Одночасно ми вимагаємо від Нацбанку дешевих ресурсів, які потім чомусь знову перетікають на валютний ринок, дестабілізуючи ситуацію. Так давайте повернемо цю валюту в країну, змусимо її працювати - і не будемо руйнувати свою монетарну політику і підвищувати собі ставки!», - заявив Арбузов.

При цьому він уточнив, що більша частина проблемної корпоративної заборгованості банків числиться саме за підприємствами-експортерами.

За оцінками глави НБУ, навіть половина валюти, яка зараз зависла на авуарах експортерів, повернувшись в країну, могла б зняти всі питання щодо платіжного балансу. І «знявши цю напруженість, сприятиме значному здешевленню гривневих кредитних ресурсів».

- Нацбанк хоче повернути обов'язковий продаж валютної виручки

«Як бачимо, нестача ліквідності на ринку - питання умовне. Частина банків та їхніх клієнтів мають цілком достатній валютний ресурс, який може бути запропонований в обмін на гривню. Однак ця можливість не використовується. Звідси питання: чи повинен Національний банк потурати такій стратегії, накачуючи ринок ліквідністю?», - пояснив позицію НБУ Сергій Арбузов.

Головний банкір впевнений, що в сформованих умовах необхідно надати можливість власникам валюти діяти згідно з логікою ринку, беручи на себе не тільки вигоди від власних рішень, але і відповідні ризики. «До речі, банки теж можуть зараз, купуючи за рахунок накопиченої валюти валютні облігації уряду, залучати під їхню заставу гривневе рефінансування в НБУ під 7,5%, а потім - видавати кредити у гривні під 12-15%», - резюмував чиновник.

Читайте також:

Глава НБУ: Девальвація не принесе користі економіці

НБУ: В Україну зайшло на  млрд більше, ніж пішло

Банкіри зізналися, що рефінансування від НБУ завжди позначається на валютному ринку

НБУ спровокував гривневий «голод», намагаючись врятувати курс від падіння

За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.59
EUR 28.96
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...