Дані Держстату не відображають реальних змін цін на овочі в країні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Дані Держстату не відображають реальних змін цін на овочі в країні Згідно індексів, ціни на овочі знизилися в десятки разів
Економіст порівняв реальні ціни на картоплю, капусту і яблука за 15 років з індексами споживчих цін, які подає Держстат.

Якщо вірити даним Держстату, за 15 років (з 2001-го по 2015 р.) індекс цін на овочі в Україні знизився до 70,1% (або в 1,43 рази) у форматі порівняння "грудень до грудня" і ще більше - до 60,9% (в 1,64 рази) - в річному форматі, а аж ніяк не виріс, як кожен міг переконатись на власному досвіді.

Про це пише в своїй статті для DT.UA доктор економічних наук Андрій Ревенко.

Він зазначає, що індекси, які явно не відповідають реальним змінам цін, усі ці роки заверстувались в розрахунки загального ІСЦ (індекс споживчих цін).

Як йдеться в статті, овочі і частково фрукти - це єдині продукти, щодо яких є можливість порівняти зміни цін і відповідних індивідуальних цінових індексів за 16-річний період. Із цих двох груп продуктів у табл. 1 подано дані по трьох найбільш значущих - картоплі, капусти білокачанної та яблук.

За словами Ревенка, між абсолютними, часто стрибкоподібними ціновими змінами до базисного 1999 р. за будь-який інший рік (другий стовпчик) і аналогічними індивідуальними індексами в четвертому стовпчику не має бути відмінностей.

"А що ж виходить насправді? Порівнявши грудневі ціни на картоплю 1999-го (1,35 грн/кг) і 2015-го (5,98 грн/кг), одержимо зростання за 16 років у 4,43 разу. А співвідношення за ІСЦ за ці ж роки показує не зростання, а якесь неймовірне, обвальне падіння цін. Виходить, що за ці роки ціни на картоплю, що йдуть у розрахунки загального ІСЦ, знизилися аж у 41 раз (100,0:2,44). Ну, а загальна різниця між реальними ціновими змінами та співвідношенням по ІСЦ становить "лише" 182 рази (4,43х41)", - йдеться в статті.

Ревенко зазначає, що якби ціни на картоплю знизилися пропорційно співвідношенню з ІСЦ, то в грудні 2015-го вона мала би бути майже безкоштовною - трохи більше 3 коп./кг (1,35:41=0,033 грн), а не коштувати майже 6 грн.

"Щодо капусти невідповідність менша - ціна зросла в 13 разів, а індекс начебто скоротився в 1,44 разу (100,0:69,52). Сумарна різниця близько 19 разів (12,96х1,44). Загалом, аналогічні невідповідності й по інших овочах, які не подані в таблиці, щоб уникнути її перевантаження", - зазначає Ревенко.

Крім того, у таблиці, яку наводить Ревенко, крім даних по картоплі і білокачанній капусті, наведено ціни та індекси по яблукам.

Читайте також: Терористи влаштували вибори в Донбасі для імітації держави – Neue Zuercher Zeitung

"Щодо них картина також далека від реальної, але це єдиний продукт, стосовно якого виходить багаторазово завищений індекс. Грудневі ціни на яблука за 1999–2015 рр. збільшилися в 4,45 разу (1999 р. - 2,71, 2015 р. - 12,07 грн/кг), а індекс щодо них якимось чином зріс аж у 92 рази (!)", - зазначає автор.

Нагадаємо, що інфляція в Україні за підсумками 2015 року склала 43,3%. Офіційний курс гривні до долара знизився за рік на 52% - з 15,76 грн до 24,00 грн/долар.

Докладніше читайте в матеріалі Андрія Ревенка "Як в Україні рахують споживчу інфляцію. Частина 2" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі