Ціни на нафту досягнуть дна через півтора роки – The Economist

Поділитися
Ціни на нафту досягнуть дна через півтора роки – The Economist Падение цен на нефть продолжится до 2017 года. Иллюстрация © Bloomberg
Світові сховища нафти майже заповнені, тому знадобиться час, щоб вартість бареля припинила падіння і почала зростати.

З початку нового року ціни на нафту здивували навіть найбільш грубих гравців, обвалившись на 18%. 12 січня вартість американської марки WTI впала нижче 30 доларів за барель. Це був найнижчий рівень з 2003 року.

А вже наступного дня на американській біржі почався рекордний розпродаж цінних паперів на 1,3 мільярди барелів нафти. Компанії були пригнічені. BP вже оголосила про звільнення половини персоналу. А бразильська Petrobras оголосила про скорочення запланованих інвестицій.

Дехто звинувачує у цьому фактори, не пов'язані з балансом попиту і пропозиції. Про це сьогодні пише The Economist. Приміром, банк Standard Chartered повідомив, що нафті доведеться впасти до 10 доларів за барель, перш ніж спекулянти визнають, що вони зайшли надто далеко. Але це лише припущення. Також з'явилася невизначеність на ринку, оскільки американські деривативи на постачання нафти в квітні пропонують дуже різні ціни від 25 до 56 доларів за барель.

Експерт "Міжнародної енергетичної агенції" Ніл Аткінсон звинувачує у обвалі цін фізичний ринок нафти, а саме зменшення споживання, яке впродовж останніх років підтримувало ціни на високому рівні. Останній розпродаж нафти співпав з ослаблення китайської економіки, через яке ринки вирішили, що попит скоротиться. Однак, за словами Аткінсона, цей висновок дуже перебільшений. Китай імпортував рекордні 6,7 мільйонів барелів нафти щодня впродовж 2015 року.

Однак, на думку експерта, попри хитрість Китаю і Індії, попит в 2016 році не обіцяє бути високим. Європа навряд чи буде демонструвати зростання потреби у нафті, як це було в 2015 році. Американська економіка продовжує зростати, але при цьому США продовжують працювати над підвищенням стандартів ефективності використання пального. А водії на Близькому Сході, швидше за все, поставлять свої авто в гараж після того, як уряди країн підняли ціну на бензин і дизель, а також скасували державні субсидії.

"Зараз з'явилася велика непевність щодо глобального зростання попиту на нафту", - каже Аткінсон.

Але в цей же час, виробники не поспішають скорочувати пропозицію. На останній зустрічі країни ОПЕК відмовилися від квот на щоденний видобуток нафти. Саудівська Аравія, яка зазвичай скорочувала видобуток, щоб підняти ціну, тепер відмовилася брати на себе цю роль і націлилася на те, щоб викинути з ринку інших виробників нафти за допомогою низької ціни. Ер-Ріяд чекає зростання цін на нафту наприкінці цього року або на початку 2017-го. Нафта – природний ресурс, який вичерпується на 5% щороку, родовища закриваються і саме це стане причиною зростання.

Але, в цей же час, лишається не відомим, скільки "чорного золота" на ринках запропонує Іран, санкції проти якого от-от мають скасувати. Аткінсон також додає, що попри низьку вартість бареля, видобуток в Мексиканській затоці і Канаді продовжує зростати, оскільки його собівартість лишається низьким.

"Звичка індустрії – продовжувати виробництво так довго, наскільки це можливо. Той, хто відступить перший, дозволить вижити переможцям цієї гонки", - каже експерт.

В цей же час, напевне можна сказати, що видобуток в Америці падає завдяки компаніям, які добувають сланцеву нафту. При ціні 30 доларів за барель американським нафтовикам буде тяжко підтримувати гонку видобутку і відкривати нові родовища, при цьому відчуваючи більший тиск з боку банків, які скорочують кредитування. Консалтингова компанія AlixPartners чекає, що в 2016 році багато хто збанкрутує. Експерти прогнозують дефіцит фінансування в галузі на рівні 102 мільярдів доларів, що у свою чергу впливає на фінансові потоки і кредитні виплати. В компанії прогнозують, що спад може бути "найболючішим і найдовшим за всі часи".

Читайте також: Росія планує у 2016 році збільшити видобуток нафти

Але в "Міжнародній енергетичній агенції" кажуть, що американські проблеми з фінансуванням не змінюють глобальну картинку. Світові інвестори досі вкладають великі кошти в енергетику. При цьому світові сховища майже наповнені. Приміром, сховище в Оклахомі, розраховане на 73 мільйони барелів нафти, зараз містить в собі 64 мільйони. Експерт Genscape Браян Буш запевняє, що сховища в Китаї теж майже заповнені. Тому, на його думку, знадобиться щонайменше 1,5 роки, перш ніж падіння цін закінчиться. Однак точно сказати можна лише одне: чим швидше нафта буде дешевшати, тим скоріше настане день, коли вона знову подорожчає.

Аналітики Citigroup та UBS прогнозують, що вартість бареля в найближчі місяці може опуститися до 30 доларів, оскільки запаси нафти в США все ще вище середнього рівня за п'ять років.

Експерти Morgan Stanley вважають, що різке зміцнення курсу долара США може призвести до падіння цін на нафту на 20%. Згідно з прогнозом банку, швидше за все, ціни на нафту будуть перебувати в районі поточних рівнів протягом першої половини 2016 року. А тим часом, ціна нафти Brent впала до 29,6 доларів. Ціна ф'ючерса на нафту WTI на лютий на торгах Нью-йоркської товарної біржі (NYMEX) впала до цього часу на 4,8% - до $ 29,7 за барель.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі