Близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій - експерт Детінізація не дозволить знайти в економіці великі додаткові ресурси © Андрій Товстиженко, DT.UA
Втім, детінізація не дозволить знайти в економіці великі додаткові ресурси, а лише сприятиме їх перерозподілу.

Половина економіки України працює в
Половина економіки України працює в "тіні"

Тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій, зазначає в коментарі ZN.UA Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України.

"Існуючі показники розміру тіньової економіки відображають потоки ресурсів, які створюються з використанням тіньових схем, але в значній мірі відображені в офіційних статистичних спостереженнях. Вони показують, що близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій, які не декларуються, не оподатковуються або здійснюються без необхідних дозволів", - зазначає Тищук.

На думку експерта, достовірних методів, здатних чітко відокремити тіньовий сектор від легального, не існує, так як значна частина ресурсів все одно потрапляє в "офіційну" економіку.

Наприклад, якщо чоловік отримав зарплату в "конверті", він витратить її не на чорному ринку, а в магазині і заплатить білий ПДВ зі свого тіньового заробітку. Це означає, що тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, а обсяг ресурсів, які обслуговують тіньову економіку і не враховані в офіційних статистичних показниках, не є значним.

Відповідно, детінізація не дозволить знайти в економіці великі додаткові ресурси, а лише сприятиме їх перерозподілу.

Читайте також: Працівникам ЖКГ і ПЕК підвищать зарплати

У той же час інші експерти вважають, що значною детінізації не відбудеться.

"Зараз по-різному оцінюють надходження від ЄСВ, але в ДФС поки що не панікують. Адже компенсувати втрати можна за рахунок зменшення корупції з ПДВ і митницею. Цілком можливо, що нинішня ставка залишиться. Але 22% для тих, хто раніше не платив, і так багато, - вважає експерт з питань податкової політики Інституту суспільно-економічних досліджень Юрій Федчишин. - Враховуючи структуру джерел надходжень від ЄСВ, цікавим був би експеримент з диференціацією ставки залежно від розміру роботодавця. Об'єктивно ЄСВ у нас є частиною витрат підприємства, а тому і можливості по сплаті залежать від їх розміру".

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до представників українського бізнесу із закликом виходити з "тіні".

Однак, як вважають експерти, зниження податкового навантаження не гарантує детінізації зарплат. Анализ ситуації в Україні та порівняння її з досвідом інших країн приводять до висновку, що лише зміною ставок оподаткування ситуацію не виправити.

Більше читайте у статті Юлії Самаєвої "Податкова камасутра" у свіжому номері "Дзеркала тижня. України".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі