Банки відмовляються від фіксованих ставок за кредитами

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Банкіри знайшли спосіб обійти заборону на зміну умов кредитування в односторонньому порядку і почали активно видавати довгострокові кредити з плаваючою ставкою.

Відсотки за такими позиками переглядаються не рідше разу на рік - залежно від вартості ресурсів на ринку. Тому клієнти несуть підвищені ризики, оскільки у разі чергової хвилі кризи процентна ставка може зрости удвічі.

Так, з учорашнього дня у Цивільному кодексі вперше врегульовано застосування плаваючих кредитних ставок. Закон N3795-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг" надав банкам право підвищувати плаваючу ставку і зобов'язав знижувати її за певних обставин. Про ці зміни клієнту повинні повідомляти у письмовому вигляді за 15 днів до набрання чинності нових ставок, пише
"Коммерсантъ-Украина".

Разом з тим активно видавати позики з плаваючою ставкою банки почали ще близько року тому, відразу ж після поновлення кредитування. Вони пішли на цей крок, оскільки застосування фіксованих ставок було ускладнено. Ще у грудні 2008 року парламент у законі "Про банки і банківську діяльність" прописав заборону кредитним установам в односторонньому порядку збільшувати кредитні ставки і знижувати депозитні. Така заборона послідувала за масовим переглядом умов договорів і підвищенням вартості кредитів без врахування думки позичальників. Відтоді включення в договір пункту про можливість односторонньої зміни ставки або інших платежів, передбачених договором або графіком погашення боргу, вважається недійсним.

Плаваюча ставка дозволяє обійти ці жорсткі правила. Її в основному використовують банки з іноземним капіталом, наприклад, у групі найбільших динамічну ставку застосовують "УкрСиббанк", "Укрсоцбанк", "ОТП Банк" і ПУМБ. Кредити з плаваючою ставкою просувають також банки з другої і третьої груп. Спектр використання такої ставки практично безмежний, але поки її застосовують при довгострокових кредитах. "Враховуючи, що основні довгострокові позики - це іпотечні кредити фізичним особам, саме вони є цільовою аудиторією для застосування плаваючої ставки", - говорить перший заступник голови правління банку "Контракт" Павло Крапівін. Нові умови кредитування банки пропонують і корпоративним клієнтам, наприклад, при фінансуванні технічної модернізації та інфраструктурних проектів. "Представники малого бізнесу можуть скористатися широким спектром продуктів з плаваючою ставкою: кредитами та кредитними лініями на поповнення оборотних коштів, позиками на купівлю устаткування, комерційних автомобілів і комерційної нерухомості", - відзначає директор департаменту роздрібного кредитування Універсал Банку Дімітріс Ефтіміоу.

Банкіри стверджують, що позичальникові варто брати кредит з плаваючою процентною ставкою, тому що на даний момент вона нижча за фіксовану, відповідно, і щомісячний платіж менший, проте в майбутньому все може виявитися навпаки.

Але плаваюча ставка - досить ризиковий інструмент для позичальника. "Така ставка дає можливість отримати кредит під більш низький відсоток порівняно з поточною ціновою ситуацією на ринку позик. Однак клієнт банку не повинен забувати, що такий кредит несе для нього серйозний процентний ризик, який може виразитися у підвищенні для нього ставки слідом за зміною ситуації на ринку.

Однак плаваюча ставка теж дає гарантії того, що безмежного зростання вартості кредиту не буде. У ст. 1056.1 Цивільного кодексу зазначається необхідність "визначення максимального розміру збільшення процентної ставки". Зараз же встановлення такої планки - добровільне бажання банку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі